Ferona odmenila mladých umelcov

 

Žilina, 22. mája 2008 - Až 95 diel z kovu prihlásili slovenskí mladí umelci do súťaže, ktorej výsledky dnes vyhlásili v Nitre v rámci 15. medzinárodného strojárskeho veľtrhu. FERONA Slovakia, a.s. odmenila 10 /prípadne 11 – podľa internetového hlasovania/ výtvarníkov inšpirovaných základným posolstvom súťaže: „Obchod so železom povyšujeme na umenie“ finančnými cenami v celkovej hodnote 200.000 SKK.

O víťazoch tejto nevšednej súťaže rozhodovala odborná porota v zložení: známy slovenský fotograf Karol Kállay, akad. sochár Svetozár Ilavský a vedúci katedry priemyselného dizajnu VŠVU doc. Mgr. Miroslav Debnár.

„Oceľ je vo všeobecnosti považovaná za materiál chladný a tvrdý. Chceli sme deklarovať, že ak túto komoditu, ktorou ako obchodná spoločnosť vládneme, spojíme s kreativitou mladých umelcov, vznikne niečo, čo nás naplní príjemným teplom krásy a ušľachtilosti“, vysvetlil dôvody vyhlásenia takejto súťaže člen poroty, riaditeľ stratégie a marketingu Ferona Slovakia Marián Moder. Novinárov v porote zastupovala Tina Čorná z denníka SME, ktorá považuje za veľmi vydarený nápad vzdať poctu takému výtvarnému materiálu, ako je železo. „Súťaž má sľubný ideový potenciál, čím zviditeľňuje začínajúcich umelcov“, dodala.

Cenu za 1.miesto v súťaži si napokon odniesol Filip Plačko za dielo Orion, druhé miesto získal za dielo Feroxid Lukáš Pompa. Tretiu priečku medzi 10 finálovými prácami obsadil Miroslav Hric so svojimi Spojencami. Udelené boli aj ceny ďalším 7 finalistom a cena generálneho riaditeľa Ferona Slovakia, na základe výsledkov on-line hlasovania na www.zeleznydizajn.sk aj internetová cena. Návštevníci veľtrhu mali možnosť v netradičnom stánku spoločnosti Ferona, kde boli vystavené práce všetkých finalistov hlasovať o cene EXPO.

V súťaži prevažovali študenti, vekový priemer všetkých účastníkov bol len 21 rokov. Pre väčšinu z nich bola príležitosť uspieť a mať možnosť prezentovať svoju prácu na verejnosti veľkou výzvou. Mnohí ocenili a pri tvorbe aj využili možnosti „umeleckého skladu s odpadovým materiálom“ v prevádzkach Ferony v Žiline, v Bratislave - Rovinke, v Nitre a v Košiciach.

Ocenené diela budú po súťaži vydražené a výťažok z aukcie Ferona venuje TK Danube na podporu tanečníkov na vozíku. „Vzhľadom na zaujímavú umeleckú hodnotu víťazných diel, ktorú vyzdvihla aj odborná porota veríme, že hravosť, vtip i nespochybniteľnú profesionálnu zručnosť mladých umelcov ocenia aj budúci majitelia diel,“ vyslovil nádej Marián Moder.

Výsledky súťaže Železný dizajn

 

Cena Meno a priezvisko Názov diela Finančná odmena Foto
1. miesto Filip Plačko ORIN 70 000 Sk Foto
2. miesto Lukáš Pompa FEROXID 50 000 Sk Foto
3. miesto Mgr. Art. Miroslav Hric SPOJENCI 30 000 Sk Foto
Cena GR Ferona Ján Turzo KONZUMENT OCELE 20 000 Sk Foto
Cena Internetu Dominik Turčan LUKOSTRELEC 20 000 Sk Foto
Cena EXPO Juraj Šimonovič NÁDEJ 20 000 Sk Foto
Čestné uznanie Marián Králik Pocta strojárne
Čestné uznanie Jozef Vacula Jednonôžka zakuklená
Čestné uznanie Michal Ryban Škatuľka
Čestné uznanie Andrej Líška Úsmev prosím

 

 

 

Tlačiť Hore